SU İLE AKTİVE OLAN KOLİ BANTLARI
 
 

Su ile yapışan bantların başlıca özellikleri şu şekildedir;

1. Kuvvetli sağlam kapama özelliği

2. Güzel görünüm

3. Kolay kullanım

4. Uygulama sırasında baskı yapılabilme özelliği

5. Kirli tozlu ortamlarda dahi çok iyi performans

6. Geridönüşümlü kartonlarda bile optimal yapışma özelliği

7. Aşırı sıcak-soğuk, ışık ve nemden etkilenmez

8. İzinsiz açılmaya karşı güvenli

9. Çevreye dost

10. Geri dönüşümlü

11. Uygulama dispenserleri ile kolay ve ekonomik kullanım

12. Plastik bantlara göre 10 kereye kadar daha güçlü


Su ile yapışan bantlar taşıyıcı kağıt (kraft , kuşe vs.) ve  bunun üzerine uniform sürülmüş tutkal katmanından oluşan koli kapama bantlarıdır. Taşıyıcı kağıt kısmı %50 selülozik, %50 selülozik olmayan lignin, reçine, protein ve su gibi bileşenler içerir. Kağıdın kalitesini selüloz taneciklerinin düzenli dağılımı belirler. Tutkal temel olarak hayvansal , bitkisel veya bunların karışımından yapılır.Günümüzde kullanılan tutkallar daha çok bitkisel bazlı olup genel olarak nişasta ve turevlerinden oluşur. Bu tutkallar kokusuzdur, bağlanma zamanları kısa, yapışma mukavemetleri yüksektir.Su ile aktive olan koli bantlarının kendinden yapışan koli bantlarına göre  temel avantajları şunlardır:

Tümleyen(integral) kapatma
Su ile yapışan bantlar,kendinden yapışan bantlara göre daha kuvvetli yapışkan özelliklerine sahiptir.Koli bantlarında kullanılan bitkisel kaynaklı yapışkan kolinin fiberlerine nüfuz eder , böylelikle kutu ve bant arasında özel bir yapışma gücü meydana getirir.Su ile aktive olan bantla birlikte kutu bir bütün oluşturur ve kutunun sağlamlığını da arttırır.

Güvenlik
Su ile yapışan bantla kapatılmış bir kolinin gizlice açılabilmesi engellenir.Çünkü yüksek yapışma gücü nedeniyle açılma anında koli de hasar etkileri görülecektir.Hırsızlık  yada gizlice açılma tehlikelerine karsı maksimum güvenlidir.

%100 Geri Dönüşüm
Su ile yapışan bantlar tamamen geri dönüşüm sağlanabilen doğal hammaddelerden imal edilmiştir.Ambalaj konusunda araştırmalar yapan PTS(Almanya), TNO(Hollanda) ve PIRA(İngiltere) su ile yapışan bantların %100 geridönüşüm özelliğini onaylamıştır.Bu nedenle koli kapama işleminde su ile yapışan bantların kullanımı geridönüşümde ekstra maliyetleri engellediği gibi , çevre ye duyarlı ambalaj kullanımını sağlar.

Yüksek veya çok Düşük sıcaklıklarda Çalışma
Kendinden yapışan bantların etkili olmadığı çok yüksek yada düşük sıcaklıklarda dahi su ile aktive olan bantlar özelliklerini kaybetmez.Su ile aktive olan bantla kapanmış bir koli çok yüksek yada düşük sıcaklık yada yüksek nem ortamlarında açılma yapmaz.Bu şekilde kapanmış koliler uzun süre ilk kapandığı durumda muhafaza edilebilir.

Tozlu yada Kirli yüzeylerde iyi yapışma
Kendinden yapışan koli bantlarının performanslarını düşüren çalışma veya depolama alanındaki kir toz vb yüzeysel problemlerden etkilenmez, tam yapışma sağlar.

Ayrıca ;
Baskılı olarak üretilebileceği gibi işlem anında da istenilen baskı ve ayırma simgeleri işlenebilir.Plastik bantların aksine baskı silinmez ve zarar görmez

Plastik bantlardaki gibi sünme yapmaz üzerindeki barkod ve benzeri işaretler sorunsuz okunur.

Herhangi bir kanserojen madde içermez.

Aynı sağlamlık ve güvenlik şartları ele alındığında plastik bantlara göre daha ekonomiktir.

Geri dönüşümlü kolilerde bile çok iyi yapışma özelliği sağlar.

Su ile yapışan bantlar ,kendinden yapışan bantlara gore daha guvenli ve saglam yapışma saglayan koli kapama bantlardir.Bantlarda kullanılan bitkisel kaynaklı yapışkan diger yapışkanlardan farklı olarak tasiyici  kağıt ile kutu arasında ozel bir yapışma gucu olusturur ve kagidin icine nufus ederek ayrılmaz bir bag olusturur.Bunun sonucunda cok saglam ve guvenli sekilde kapanmıs koliler elde edilir.Kutularan kolaylıkla ayrılabilen yada cevre sartlarında etkilenerek ayrılan kendinden yapışan bantlardan farklı olarak asiri sıcak, soguk hatta nemli ortamlarda bile gorevini basariyla yerine getirir.Olusturdugu yapışma kuvveti sayesinde kirli ve tozlu yuzeylere dahi diger bantlardan cok daha iyi ve kuvvetli sekilde yapışır.Bu özelliklerinin yanı sıra baskılı olarak temin edilebilecegi gibi uygulama sırasında da yuzeyine rahatlıkla istenilen baskı uygulanabilir.Geridonusumlu cevreye dost malzemelerden uretilmistir.Insan saglıgına karsı zararsızdır.Herhangi bir kanserojen madde içermez.Aynı saglamlık ve guvenlik sartlari dikkate alındıgında koli bantlarına göre cok daha ekonomiktir.Uygulamada kullanılan mekanik ve elektronik makineler sayesinde eksta tuketimi onler ve tasarruf saglar.

 
1954'ten günümüze...
Rebant, Kağıtçılık A.Ş. Kuruluşudur